Skiautiniai

Skiautiniai – tai iš nedidelių audinio skiautelių rankomis ar siuvimo mašina susiūta tekstilė. Viena ar kita forma ši tekstilė egzistavo beveik kiekvienoje kultūroje, ypač ten, kur tokio pobūdžio siuvinių reikėjo dėl pačių gyvenimo sąlygų – šalto klimato, neturto, karų. Seniausias žinomas lietuviškas skiautinys saugomas Nacionalinio M.K. Čiurlionio dailės muziejaus fonduose. Jis priklausė dailininko A. Žmuidzinavičiaus žmonos mamai – Idalijai Plioterytei, gyvenusiai 1837-1886 m.

Angliškai skiautelių durstiniai vadinami patchworks arba quilt – tai reiškia  daigstyti arba dygsniuota antklodė. Mat Europoje, Amerikoje skiautiniai dažniausiai siuvami iš trijų sluoksnių. Viršutinis – puošnus, susiūtas iš įvairiaspalvių mažų skiautelių. Į vidurinį sluoksnį dedama šiltinamosios medžiagos, kurios siuviniui suteikia putlumo, minkštumo. Apatinis sluoksnis – pamušalas. Visi trys sluoksniai sudygsniuojami, atkartojant skiautinio rašto linijas ar sukuriant naują papildomą ornamentą.

 

Skiautiniai Lovatiesės

 

Tradiciškai dažniausiai skiautiniai buvo naudojami lovatiesių, užklotų siuvimui.

Skiautinių lovatiesei pasiūti vidutiniškai užtrunku nuo mėnesio iki trijų, priklausomai nuo ornamento sudėtingumo, spalvų skaičiaus.

 

Yra ilgas pasiruošimo darbas:

  • apsispręsti, kokį skiautinių siuvimo būdą nori naudoti,
  • padaryti grafinį ir spalvinį būsimo siuvinio eskizus,
  • surinkti reikiamo spalvyno audinius (jie būtinai turi būti išplauti ir išlyginti),
  • pasidaryti lekalus ir sukarpyti ( arba pripjaustyti) reikiamą skaičių geometrinių formų skiaučių.

 

Tik dabar galima pradėti siūti….siūti ilgai ir nuobodžiai atskirus blokus ar dalis. Paskui juos sujungti į vieningą visumą.

 

Pasiuvus gražiąją viršutinę dalį, ant didžiulio stalo ar grindų klojamas medvilninis pamušalas, sinteponas,  gražusis viršus ir viskas nuo centro stambiais dygsniais, ryškiais siūlais sudygsniuojama (kad neslankiotų vienas nuo kito). Dabar visos skiautinio siūlės yra smulkiais dygsniais sudygsniuojamos rankomis. Po šito etapo visos dalys susijungia į SKIAUTINIO visumą.

 

Priešpaskutinis etapas – lovatiesės kraštus reikia  aplyginti ir apkraštuoti tinkamos spalvos kantu.

 

Pagaliau prisiuvu etiketę, kurioje užrašytas darbo pavadinimas, autorius, pasiuvimo metai (oi kaip greitai bėga laikas).

Sieniniai Skiautiniai

 

Mano sukurti ir pasiūti sieniniai skiautiniai puošia ne vieną privatų interjerą bei įstaigą – ligoninės vestibiulį, techninės įmonės aštuonis kabinetus. Sieniniai skiautiniai suteikia emociją patalpai, ją sušildo dvasiškai.